Setkání se sociálními pracovnicemi a pracovníky v Olomouckém kraji byl pro náš výjezdový tým přínosný a znovu jsme si potvrdili, jak je důležité vést dialog a mluvit o tom, jak žijí mladí lidé i po několika letech po opuštění pobytového zařízení.
Setkání se sociálními pracovníky, kteří se věnují mladým lidem 18+ na ostravské radnici byl pro náš tým velmi silným zážitkem. Podařilo se nám sestavit silnou šestku mladých lidí se zkušeností s ústavní výchovou, kteří sdíleli své příběhy a své zkušenosti.
V letošním roce náš čekají další workshopy na krajích a náš výjezdový tým už se moc těší. Na konci dubna zamíříme do Ostravy, kde jsme ve spolupráci s magistrátem připravili setkání pro sociální pracovníky, kteří pracují s mladými dospělými opouštějícími brány pobytových zařízení. Plánujeme také dvě výpravy do Olomouce a s novou metodikou/průvodcem k práci s dospívajícími a mladými dospělými se pak vydáme do dalších krajů.
Vyrazili jsme na premiéru intimního dokumentu Nejseš moje máma, který sleduje nelehkou cestu režisérky Markéty Oddfish Nešlehové a její adoptivní dcery. Přináší neobvykle upřímný pohled na náhradní rodičovství a svědectví o dětech potýkajících se s následky opuštění ze strany svých biologických rodičů.
Náš výjezdový tým zamířil tentokrát na pozvání do Moravskoslezského kraje, kde jsme strávili společný čas s kurátory, kteří se věnují mimo jiné i práci s mladými lidmi opouštějícími pobytová zařízení. Setkání bylo velmi intenzivní a díky našim hostům Zilan, Františkovi a Robertovi jsme se na chvíli dokázali přenést do duše člověka, který nevyrůstal s mámou a tátou a krok do dospělosti je nesmírně těžký.
V letošním roce se nám podařilo s naším výjezdovým týmem navštívit 11 krajů s tím, že do zbývajících se vydáme v příštím roce. Tentokrát jsme se ve spolupráci s odborem sociálních věcí na Magistrátu hlavního města Praha potkali se sociálním pracovníky a kurátory a opět jsme otevírali téma bezpečných vztahů.
S naším výjezdním týmem jsme zamířili 24. října na setkání sociálních pracovníků na Vysočinu. Tentokrát jsme přijeli ve složení NF Krok domů, Patron a Děti patří domů a svůj příběh přijel sdílet i Robert, který má zkušenost s institucionální výchovou.
Přijali jsme pozvání na workshop Krajského úřadu Ústeckého kraje, na kterém se setkali sociální kurátoři a kurátorky pracující s dospívajícími a mladými dospělými. Diskutovali jsme témata vztahů, identity a sebehodnoty. Společné sdílení zkušeností, konkrétních kazuistik a nápadů, jak na to, aby byl systém pro děti funkční, to je ta správná cesta.
Workshopy na krajích zahájeny! Tento týden jsme navštívili Karlovarský kraj (10.9.), Královéhradecký kraj (11.9.) a v dalším týdnu se chystáme do Středočeského kraje (16.9.) a Moravskoslezkého kraje (19.9.). Budeme rádi, když bychom s naším výjezdovým týmem navštívili v letošním roce co nejvíce míst, abychom mohli nabídnout sociálním pracovnicím/pracovníkům, sociálním kurátorkám/kurátorům a pracovnicím/pracovníkům pobytových zařízení programy a nástroje pro práci s dospívajícími a mladými dospělými.
Vyrazili jsme na hudební festival do České Kamenice, kam jsme byli pozváni pořadateli do debaty Neviditelné děti. Jsme rádi, že i v rámci kulturních akcí jsou otevírána celospolečenská témata včetně ochrany dětí. V debatě jsme se potkaly s Annou Lehkou, náměstkyní primátora města Děčín pro sociální problematiku a životní prostředí (VPD) a Janou Nováková, socialni pracovnice z DD Česká Kamenice.
Nadační fond Krok domů spolupracuje s Nadací J&T na prosazování změn v oblasti peče o ohrožené děti směrem k včasné pomoci rodinám. Společným cílem je také transformace ústavních zařizení v malé pobytové služby v komunitě, které umožni dětem vyrůstat v běžném prostředí jako jejich vrstevníci.
Hostitelská péče je jednou z možných forem vztahů pro děti, které vyrůstají mimo své biologické rodiny a nikoho nemají.
Dnes se účastníme setkání, které pořádá úřad Veřejného ochránce práv k reflexi zjištění z návštěv školských a ústavních zařízení a k dalšímu směřování v oblasti ústavní a ochranné výchovy. Lidé z úřadu ombudsmana udělali 40 návštěv v letech 2019-2024 ve všech typech zařízení a také zařízení s nejrůznějšími specializacemi. Podle jejich stanoviska chybí dlouhodobější představa o směřování ústavní výchovy, smysluplná a funkční právní úprava, adekvátní služby pro rodiny a děti v ohrožení, služby a podpora pro děti, které jsou v zařízení a také vzdělávání a podpora pro personál.
Výbor pro práva dítěte zasedá jednou za dva měsíce a na každém setkání se probírají důležitá témata týkající se ochrany nejzranitelnější skupiny obyvatel. Tentokrát jsme se věnovali dětem vězněných rodičů, terénním asistencím pro ohrožené rodiny,
V úterý 10. prosince jsme byli pozváni za NF Krok domů na udílení Cen zmocněnkyně vlády pro lidská práva, kde se sešla společnost lidí působících v oblasti ochrany lidských práv a podpory zranitelných skupin. Jednou z kategorií byla také Advokačmí činnost, ve které jsme byli nominováni a cenu jsme nakonec získali.
Minulost může být jako zdroj, i to je jedna z vět, která zazněla při pilotním živém streamu Jak (pře)žít dětství?, který jsme vysílali v úterý 26. listopadu 2024.
Hosty platformy Do dospělosti byli psychoterapeut Jiří Ježek a terapeutka a lektorka Bára Vaňousová. Moderace se ujaly Andrea Šafařík a Klára Chábová
a vy se můžete podívat na to, co nám společně v příjemném studio v žižkovské Pracovně, vzniklo....
Bucharova 2928/14a
158 00 Praha 13
IČO: 08338019
Č.Ú: 230929632/0600
Mgr. Klára Chábová
Výkonná ředitelka
Tel: +420 602 122 441
Email: klara.chabova@krokdomu.cz
Facebook: KrokDomuNF
Bucharova 2928/14a
158 00 Praha 13
IČO: 08338019
Č.Ú: 230929632/0600
Mgr. Klára Chábová
Výkonná ředitelka
Tel: +420 602 122 441
Email: klara.chabova@krokdomu.cz
Facebook: KrokDomuNF